Jak chronić nasze dane?
„Dane osobowe to złoto XXI wieku”

25 maja 2018 roku zmieni się system prawny, dotyczący ochrony danych osobowych. Nowe przepisy będą wzmacniać prawa osób, których dane są zbierane, natomiast na przedsiębiorców i inne podmioty przetwarzające dane będą nałożone nowe obowiązki. O zmianach w prawie i o tym jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Piotrowska (prezes Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo).

Jak podkreślała Aleksandra Piotrowska, istotne jest, by czytać klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych. – Rozwój technologiczny doprowadził do tego, że konieczne stało się zadbanie o naszą prywatność. Często w klauzulach zgody, które podpisujemy, zdarzają się zgody na dalszą odsprzedaż, dlatego nie dziwmy się potem, że wydzwaniają do nas z ofertami zakupów garnków czy kołdrami. Klauzule dotyczące danych osobowych pod koniec umowy nie są tak długie, byśmy nie dali rady ich przeczytać. Zawsze musi być podany cel zbierania danych – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24. Ekspertka ostrzegała również przed kradzieżą tożsamości w związku z utratą dowodu osobistego.

Więcej

Europejskie Rozporządzenie o ochronie danych

Ten przewodnik po kluczowych założeniach europejskiego Rozporządzenia już teraz przygotowuje organizacje do nowych wymagań prawnych... więcej