Ankieta
bezpieczeństwo w sieci

Sprawdź co wiesz o bezpieczeństwie swoich danych i obecności w sieci.

Na co dzień testujemy zabezpieczenia i weryfikujemy stopień ochrony waszych danych osobowych,
tym razem przygotowaliśmy test dla was! Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź co już wiesz. Twój
wynik Cię nie zadawala? Nic nie szkodzi damy Ci kilka podpowiedzi, które to zmienią.

1. Czy wiesz jak chronić swoją prywatności w Internecie?

W największym stopniu, Ty sam jesteś odpowiedzialny za ochronę swojej prywatności. Korzystając z Internetu, mniej lub bardziej świadomie, zostawiasz po sobie cyfrowe "ślady", które mogą być później wykorzystane przez świat biznesu, instytucje państwa oraz przestępców lub terrorystów.

Zainteresowane strony czerpią informacje na Twój temat m.in. z danych pozostawianych przez Ciebie podczas rejestracji konta na portalu społecznościowym lub aplikacji, tworzeniu treści i ich udostępnianiu oraz przy wymianie wiadomości i innego rodzaju komunikatów z użytkownikami sieci. Inne sposoby gromadzenia informacji o Tobie to przykładowo analiza sposobów korzystania przez Ciebie z usług internetowych, np. rodzaju treści, które przeglądasz i na które reagujesz, a także częstotliwości i czasu trwania Twoich działań.

2. Czy wiesz co można znaleźć na Twój temat w Internecie?

Publikując wpisy, zdjęcia lub udostępniając inne informacje w sieci często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one ogólnie dostępne dla wszystkich internautów. Bardzo często dzieje się tak, aż do momentu zmodyfikowania przez Ciebie ustawień prywatności.

Wchodzące w życie 25 maja 2018 r. ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych UE zmieni tę zasadę. Wprowadzi ono zasady "privacy by design" i "privacy by default", które wskazują, że ustawienia prywatności w urządzeniach, produktach lub usługach mają być nakierowane na maksymalną ochronę użytkownika. Dzięki temu nie będziesz musiał przedzierać się przez gąszcz skomplikowanych ustawień, aby móc optymalnie chronić i kontrolować informacje na swój temat. To do Ciebie będzie należała decyzja czy i jakie dane chcesz udostępnić.

3. Czy szyfrujesz wszystkie ważne dla siebie informacje?

Szyfrowanie to proces przekształcania informacji w taki sposób, aby osoba nieupoważniona nie mogła jej odczytać. Z szyfrowaniem stykasz się codziennie, często nawet się nad tym nie zastanawiając, przykładowo podczas przeglądania poczty Gmail, strony bankowej z protokołem HTTPS lub rozmowy przez telefon komórkowy.

Szyfrowanie laptopa, tableta lub smartphone ochroni Cię przed skutkami kradzieży lub zagubienia urządzenia. Złodziej lub nieuczciwy znalazca nie będzie w stanie zapoznać się z zawartością twojego urządzenia, która niejednokrotnie jest cenniejsza, niż sam sprzęt.

4. Czy robisz kopie wszystkich ważnych dla siebie danych?

Stara prawda głosi, że są dwie grupy osób: te które robią kopie i te, które zaczną je wykonywać. Awaria komputera, działanie szkodliwego oprogramowania lub głupi błąd bardzo szybko mogą doprowadzić do utraty naszych osobistych plików.

Kopia bezpieczeństwa (inaczej backup) to drugi egzemplarz naszych plików i ustawień na bezpiecznym nośniku. Nośnikiem tym może być oddzielny twardy dysk, płyta CD/DVD lub inny nośnik informacji. Rzeczą najważniejszą, jest wykonanie kopii na innym nośniku, niż ten, z którego na co dzień korzystamy.

Po co wykonywać kopie? Aby nie rozpaczać po utracie ważnych dla nas informacji.

5. Czy niszczysz ważne dla Ciebie papierowe dokumenty w sposób minimalizujący ryzyko ich odtworzenia?

Podarcie ważnych dla nas dokumentów na cztery części nie czyni ich niewidzialnymi. W obecnych czasach odtwarzanie zniszczonych dokumentów to biznes, a sam proces ich odzyskiwania został w pełni zautomatyzowany.

Chcąc zminimalizować ryzyko odtworzenia ważnych dla Ciebie dokumentów powinieneś używać niszczarki odpowiedniej klasy, tj. DIN 66399 poziom rozdrobnienia nośnika <P3 (fragmenty nie większe niż 320 mm2).

6. Czy wiesz kto i komu udostępnia Twoje dane osobowe?

Każdemu z nas przysługuje prawo do kontroli procesu przetwarzania naszych danych osobowych. Możemy je realizować m.in. poprzez żądanie dopełnienia względem nas obowiązku informowania. Na podstawie art. 32 ust. pkt 1 - 5a ustawy o ochronie danych osobowych, możemy wnosić o udzielenie nam informacji m.in. w zakresie:

 • czy istnieje zbiór, w którym przetwarzane są nasze dane?
 • kto jest jego administratorem?
 • w jakim celu i zakresie oraz w jaki sposób są przetwarzane nasze dane?
 • od kiedy dane są przetwarzane?
 • jakie jest źródło pozyskania danych?
 • w jaki sposób i komu dane są udostępniane?

Z powyższego prawa możemy skorzystać bezpłatnie, jednak nie częściej niż raz na 6 miesięcy (w stosunku do każdej organizacji). Odpowiedź na nasze żądanie musimy otrzymać w ciągu 30 dni w zrozumiałej formie.

Brawo Ty!

Możesz być przykładem dla społeczeństwa informacyjnego, wiesz jak chronić swoje dane, zarówno przed nadmiernym rozpowszechnianiem, jak i ich utratą. Śmiało możesz zostać naszym ambasadorem i edukować swoje otoczenie w tym zakresie.

Żeby to ułatwić, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kolejnych kroków.
 1. Komplet materiałów, zajrzyj tutaj – przygotowaliśmy przykładowe, w pełni edytowalne formularze, dzięki którym odwołasz wyrażoną zgodę, wniesiesz sprzeciw, czy zażądasz zaprzestania udostępniania swoich danych.
 2. Krok drugi to nasza kampania społeczna "Potencjalnie nieBezpieczni". Opisaliśmy kilka najpopularniejszych zagrożeń, jakie mogą Cię spotkać. Warto zwrócić uwagę na praktyczne przykłady by wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
 3. By stale być na bieżąco przygotowaliśmy dla Ciebie newsletter, zapisz się a raz w miesiącu otrzymasz od nas garść aktualności z zakresu bezpieczeństwa informacji.
Twoją wiedzę i działania trzeba usystematyzować

Widać, że tematyka ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji nie jest Ci obca. Warto jednak podjąć kilka dodatkowych starań, aby ją podnieść i usystematyzować. Przygotowaliśmy 3 proste działania, które możesz podjąć już teraz.

 1. Krok pierwszy to nasza kampania społeczna "Potencjalnie nieBezpieczni". Opisaliśmy kilka najpopularniejszych zagrożeń jakie mogą Cię spotkać. Warto zwrócić uwagę na praktyczne przykłady by wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
 2. By stale być na bieżąco przygotowaliśmy dla Ciebie newsletter, zapisz się, a raz w miesiącu otrzymasz od nas pakiet informacji dotyczący bezpieczeństwa w sieci i poza nią.
 3. Zajrzyj tutaj – przygotowaliśmy przykładowe, w pełni edytowalne formularze, dzięki którym odwołasz wyrażoną zgodę, wniesiesz sprzeciw, czy zażądasz zaprzestania udostępniania swoich danych.
Musimy popracować

Uzupełniona ankieta to pierwszy krok w dobrym kierunku. Znasz już swoje słabe strony wiesz na co zwrócić uwagę, by było lepiej. Dobrze podjąć pewne działania, żeby bardziej świadomie dysponować tak cenną wartością jaką są informacje o Tobie. Teraz możesz się czuć zagubiony, ale to szybko minie. Pomożemy Ci zwiększyć swoją świadomość i chronić Twoje dane. Zacznij od tych 3 kroków:

 1. Kampania społeczna "Potencjalnie nieBezpieczni". Opisaliśmy kilka najpopularniejszych zagrożeń jakie mogą Cię spotkać. Warto zwrócić uwagę na praktyczne przykłady, by wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
 2. By stale być na bieżąco przygotowaliśmy dla Ciebie newsletter, zapisz się, a raz w miesiącu otrzymasz od nas pakiet informacji dotyczący bezpieczeństwa w sieci i poza nią.
 3. Zajrzyj tutaj – przygotowaliśmy przykładowe, w pełni edytowalne formularze, dzięki którym odwołasz wyrażoną zgodę, wniesiesz sprzeciw, czy zażądasz zaprzestania udostępniania swoich danych.