nieBezpieczne technologie

Obok tradycyjnych już urządzeń, takich jak telewizor i komputer stacjonarny, ogromną popularnością na świecie cieszą się również urządzenia mobilne, jakimi są smartfony czy też tablety. Zdaniem ekspertów do 2020 roku na świecie będzie funkcjonowało aż 10 miliardów urządzeń mobilnych podłączonych do Internetu! To więcej niż wynosi populacja Ziemi. Zaskoczeni? Nie ma się jednak czemu dziwić. Wiele osób posiada trzy albo i cztery tego rodzaju sprzęty. Rozwój technologiczny jest tak ogromny i wszechobecny, że zderzają się z nim nawet dzieci nieprzekraczające pierwszego roku życia.

Więcej Case study

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje z 2015 roku aż 64% małoletnich w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku życia korzysta z telefonów i tabletów, a 25% z nich robi to na co dzień. Przed nauką stanęło nowe wyzwanie. Zaczęła ona badać jaki wpływ na rozwój małych dzieci mają nowe technologie. W naszej opinii należyty umiar oraz odpowiednio dobrane gry, aplikacje czy treści internetowe mogą pozytywnie wpływać na ich rozwój.

Dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami mobilnymi takimi jak tablet czy smartfon. Dodatkowo udostępnienie ich małoletnim w wieku 2-6 roku życia powinno być decyzją przemyślaną i obwarowaną szeregiem zasad. Najważniejsze z nich to:

  • zapewnienie dostępu jedynie do treści bezpiecznych i pożytecznych, dostosowanych do wieku dziecka,
  • ustalenie dnia lub dni (np. weekendu) bez urządzeń ekranowych,
  • ustalenie maksymalnego czasu w jakim dziecko może korzystać z urządzeń elektronicznych w ciągu dnia, przy czym nie powinno to wynosić dłużej niż 2 godziny dziennie,
  • warto żeby jednorazowo dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut,
  • opiekunowie powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z urządzeń elektronicznych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie oraz wykorzystywać wspólny czas do interakcji,
  • nie należy udostępniać urządzeń elektronicznych dzieciom tuż przed snem, ponieważ promieniowanie emitowane przez monitory tabletów i smartfonów źle wpływa na zasypianie i jakość snu,
  • nie powinno się traktować korzystania z omawianych urządzeń elektronicznych jako nagrody, a zakazu ich używania jako kary, ponieważ podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.

Dlaczego odpowiednie zabezpieczenie urządzeń elektronicznych jest ważne?

Pierwsze lata życia człowieka to okres w którym jego mózg rozwija się najszybciej. Nasze pociechy w tym czasie często przyswajają wiedzę, niekoniecznie taką, jaką powinny. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest uzależniający, dynamiczny rozwój Internetu. Doprowadził on do tego, że dostęp do stron pornograficznych, gier hazardowych, podejrzanych czatów czy przepełnionych przemocą gier online jest na wyciągnięcie ich ręki.

Korzystanie przez dzieci z urządzeń teleinformatycznych niesie również inne poważne zagrożenia. Są one groźne nie tylko dla samych pociech, ale również dla opiekuna lub rodzica i jego portfela. Przykładem takiej sytuacji jest chociażby moment, w którym Twoje dziecko udostępnia na portalach społecznościowych zdjęcia z wakacyjnego wypoczynku. Takie posty mogą wskazać potencjalnym złodziejom, że Wasz dom czy mieszkanie pozostawione jest bez nadzoru. Innym przykładem, obrazującym wcześniej wspomniane zagrożenia, może być sytuacja w której dziecko przegląda podejrzane strony internetowe. Jeśli ściąga z nich różne aplikacje i pochłonięte zabawą przypadkiem pobierze zainfekowany plik szyfrujący Twoje dane, możesz utracić je na zawsze. W takim przypadku dodatkowo przestępcy za odszyfrowanie danych mogą zażądać stosownego okupu. Nie zdziw się również, jeśli na Twój adres korespondencyjny zaczną przychodzić zamówione czasopisma lub inne produkty.

Mózg dziecka potrzebuje intensywnych doświadczeń wspólnoty z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych czynności, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego ich świata. Warto przeprowadzić rozmowę dotyczącą tego, na co się nie zgadzamy w związku z korzystaniem z telefonu, komputera czy tabletu oraz jasno określić granice. Dziecko musi mieć świadomość, że nie wszystko, co oferuje nowoczesna technologia, jest dla niego dobre. We wcielaniu ustaleń w życie pomogą poniższe, przedstawione przeze nas rady.

Jak chronić?

1. Kod PIN

Pierwszym i głównym zabezpieczeniem, od którego należy zacząć, jest ustalenie PIN-u do urządzenia – zapobiegnie to niekontrolowanemu korzystaniu przez dziecko z naszego tabletu lub smartfona. Dodatkowo w wyniku jego zgubienia utrudni to znalazcy uzyskanie do niego dostępu.

2. Aplikacje kontroli rodzicielskiej

Przed udostępnieniem dziecku urządzenia warto zadbać o jego odpowiednie, dodatkowe zabezpieczenie. W tym celu można skorzystać z dostępnych na rynku aplikacji kontroli rodzicielskiej dających w tym zakresie naprawdę wiele możliwości.

Aplikacja Kids Place

Pierwszą całkowicie darmową aplikacją, która umożliwia nadzór rodzicielski nad użytkowaniem naszych telefonów i tabletów wyposażonych w oprogramowanie Android, jest program studia Kiddoware pod nazwą Kids Place. Pełni on funkcję swoistego panelu administratora, w którym możemy zarządzać praktycznie każdą aplikacją oraz usługą – zarówno pobraną z serwisu Google Play, jak i dostępną w ramach pakietu systemowego Androida.

Program ten umożliwia stworzenie „placu zabaw” dla naszych pociech. Poprzez wskazanie aplikacji, z których będą mogły korzystać, blokujemy im dostęp do programów i usług, których naszym zdaniem nie powinny używać, zabezpieczając tym samym nasze prywatne dane przed ich ingerencją.

Konfigurację placu zabaw zaczynamy od ustawienia PIN-u, dzięki któremu przy każdym wyjściu z aplikacji lub próbie zmiany jej ustawień musimy podać nasz kod. Następnie przechodzimy do ustawienia aplikacji dozwolonych. Możemy wskazać, które z naszych aplikacji zainstalowanych na telefonie będą mogły być używane oraz które z nich będą mieć możliwość połączenia z Internetem.

Aplikacja Kids Place umożliwia także częściowe ograniczenie funkcjonalności wybranych programów za pomocą timera, odmierzającego czas, po którego upłynięciu użytkowanie wskazanych usług staje się niemożliwe. W razie potrzeby, gdy np. z urządzenia korzystają dzieci w różnym wieku, możliwe jest również stworzenie kilku profili administratorów i zapisanie różnorodnych ustawień konfiguracyjnych. W efekcie otrzymujemy gotowe miejsce zabaw, w którym nasze pociechy mogą korzystać z dozwolonych przez nas aplikacji.

Aplikacja Norton Family Premier

Kolejną ciekawą, darmową oraz wartą polecenia aplikacją jest Norton Family Premier, która może być używana nie tylko w urządzeniach sterowanych przez Andorid, iOS, ale również dla Windowsa. Oto najciekawsze funkcjonalności, jakie oferuje nam ten produkt:

  • nadzorowanie korzystania z Internetu – umożliwia dzieciom swobodne poznawanie Internetu, jednocześnie dostarczając rodzicom informacji o odwiedzanych przez nie stronach i zapewniając narzędzia blokujące dostęp do nieodpowiednich treści (Windows, Android, iOS),
  • powiadomienia przez e-mail – dowiaduj się, gdy dzieci próbują odwiedzić blokowaną witrynę. Umożliwi to przeprowadzenie rozmowy o odpowiednich treściach dla naszych pociech (Windows, Android, iOS),
  • żądanie dostępu – zachęcaj do otwartej dyskusji, pozwalając dzieciom na wysłanie powiadomienia z programu Norton Family, gdy chcą poprosić o dostęp do blokowanej strony lub wyjątek od reguły domu (Windows, Android, iOS),
  • nadzorowanie lokalizacji – zachowuj świadomość tego, gdzie znajdują się Twoje dzieci, używając narzędzi, które pozwalają monitorować lokalizację urządzeń z systemem Android lub iOS oraz wyświetlać 30-dniową historię wcześniejszych lokalizacji,
  • kontrola wiadomości SMS – nadzoruj wysyłane przez dzieci wiadomości SMS i określaj ich dozwolonych adresatów (Android),
  • raporty miesięczne/tygodniowe – otrzymuj do skrzynki odbiorczej szczegółowe raporty dotyczące działań dzieci w Internecie (Windows, Android, iOS).

To tylko część możliwych konfiguracji oprogramowania Norton Family Premier. Producent systemu przewidział więcej dostępnych funkcjonalności, które znajdziesz pod tym adresem.

3. Bezpieczny Facebook

Małoletni uważają, że jeśli nie ma cię w sieci czy na Facebooku – nie istniejesz. Mówi to wiele o znaczeniu tego serwisu w ich świecie. Mimo że konto można założyć po osiągnięciu określonego wieku, wielu młodych ludzi obchodzi obostrzenia, aby korzystać z pełnych jego możliwości.

Serwis nie posiada wbudowanej funkcji kontroli rodzicielskiej. Jednak jeśli dopilnujemy, aby dziecko zakładając konto, podało prawdziwą datę urodzenia, będzie miało dostęp tylko do treści odpowiednich dla jego wieku. Inne będą blokowane automatycznie. Dodatkowo trzeba oczywiście odpowiednio ustawić opcję Polityki Bezpieczeństwa (profil: tylko znajomi). Należy także jasno ustalić, co dziecko będzie mogło udostępniać innym oraz kto będzie mógł komentować zamieszczane posty. Pozwala to chronić młodego człowieka przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

Rodzice niejednokrotnie mają duże wątpliwości w związku z zakresem kontroli, którą powinni sprawować nad dzieckiem. Pamiętajmy jednak, że musimy je przede wszystkim chronić i uświadamiać, że współczesny świat to nie tylko możliwości, ale także zagrożenia. Nasza kontrola nie wynika z chęci ich ograniczania, lecz z potrzeby dbania o to, by nie przydarzyło się nic złego oraz aby mogły się aktywnie, świadomie i przede wszystkim BEZPIECZNIE rozwijać!

Do góry Case study

Europejskie Rozporządzenie o ochronie danych

Ten przewodnik po kluczowych założeniach europejskiego Rozporządzenia już teraz przygotowuje organizacje do nowych wymagań prawnych... więcej